Kandidoza

Myku ose kandidoza vaginale janë termat e përgjithshëm dhe mjekësorë të përdorur për të përshkruar një infeksion të zakonshëm të vaginës.1 Kandidoza shfaqet kur ka një shtim të sasisë së Candida albicans (një myk i ngjashëm me majanë) në vaginën tuaj. Kjo ndodh kur bakteret e mira në vaginën tuaj nuk arrijnë ta mbajnë nën kontroll mykun (Candida albicans), duke krijuar kështu një ambient të favorshëm për rritjen e tij.

Për informacionin tuaj, myku nuk është një infeksion i transmetuar2 seksualisht. Mund të jetë mjaft i sikletshëm, por në shumicën e rasteve është i lehtë për t'u trajtuar.

Secili prej nesh është i veçantë, kështu që simptomat e tua mund të jenë të ndryshme nga ato të një shoqeje. Gjithashtu, ato mund të ndryshojnë çdo herë që infektoheni, kështu që kontrolloni për simptomat e zakonshme të mëposhtme dhe nëse ato janë të lehta, të mesme ose më të komplikuara.

1.    Lancet 2007; 369: 1961–71, Department of Medicine, Wayne State University School of Medicine, Detroit, MI, USA, Prof J D Sobel MD
2.    FFPRHC and BASHH Guidance (January 2006), The management of women of reproductive age attending non-genitourinary medicine settings complaining of vaginal discharge, Journal of Family Planning and Reproductive Health Care 2006; 32(1): 33–42

Simptomat e kandidozës

  Shumica e njerëzve kanë simptomat e mëposhtme1: 

  • Dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale
  • Sekrecione të trasha
  • Buzët e vaginës skuqen dhe fryhen
  • Dhimbje rrotull vulvës
  • Dhimbje kur urinoni
  • Plagë në zonën vaginale

  Lëkurë e plasaritur rrotull vulvës tuaj.

  Duhet t'i drejtoheni mjekut nëse:

  • Është hera e parë që prekeni nga kandidoza
  • Infektoheni shpesh nga kandidoza, ose ju rishfaqet brenda dy muajve
  • Nuk keni përmirësim brenda tre ditëve, ose simptomat nuk ju janë zhdukur brenda shtatë ditëve
  • Jeni shtatzënë ose duke dhënë gji
  • Jeni nën 12 vjeçe
  • Keni temperaturë, ethe, përzierje ose të vjella

  Keni sekrecione të pazakonta ose me erë të keqe.

  Ju duhet të drejtoheni te mjeku nëse:

  • Është hera e parë që prekeni nga kandidoza
  • Infektoheni shpesh nga kandidoza, ose nëse ju rishfaqet brenda 2 muajve
  • Nuk keni përmirësim të simptomave brenda tri ditësh, ose simptomat nuk janë zhdukur brenda shtatë ditëve
  • Jeni shtatzënë ose me fëmijë në gji
  • Keni partnerë të shumtë seksualë
  • Jeni nën moshën 12 vjeç
  • Keni temperaturë, ethe, të përziera ose të vjella
  • Ndjeni dhimbje abdominale
  • Keni përjetuar më parë një reaksion alergjik ndaj barnave të tjera kundër kandidozës
  Ikona e mjekes e Canesten®

  Të njihemi me kandidozën

  Të gjithë e dimë se shkakton parehati, por jini të sigurt se kandidoza trajtohet me lehtësi. Nëse keni nevojë për ndihmë të mëtejshme, një farmacist ose një mjek mund t'ju ndihmojë për të vendosur se cila është alternativa më e mirë e mjekimit në rastin tuaj.

  Trajtimi i kandidozës

  Infeksioni mykotik vaginal trajtohet me barna të disponueshme në farmaci pa recetë ose me përshkrimin e mjekut.

  Trajtimi mund të jetë shumë i thjeshtë. Për trajtimin e infeksionit, mund të përdorni një mjekim për përdorim të brendshëm që përmban si ingredient aktiv klotrimazolin. Zgjidhni midis pesarit ose kremit vaginal për përdorim vaginal. Të gjitha këto produkte e reduktojn infeksionin, por persona të ndryshëm preferojnë alternativa të ndryshme trajtimi. Kremrat për përdorim të jashtëm kundër kandidozës ndihmojnë në qetësimin e simptomave si kruarja. 

  Këshilla jonë kryesore: vetëm trajtimi i kruarjeve me anë të një kremi për përdorim të jashtëm nuk mjafton për të luftuar infeksionin, kështu që kini parasysh ta trajtoni kandidozën në burim.

  Ju mund t'i blini produktet tona veçmas ose mund të blini një paketë të kombinuar e cila përmban si mjekimet për përdorim vaginal ashtu edhe për përdorim të jashtëm.

  Parandalimi i kandidozës

  Canesten® female briefs icon

  Sigurohuni që të lani dhe të thani mirë zonën vaginale pas dushit ose notit.

  Simboli i përmbajtjes pa parfum i Canesten®

  Ndërkohë që jeni të infektuar, ju duhet të shmangni aromat si edhe kimikate të tjera irrituese, për shembull sapunët me aromë, banjat shkumuese ose xhelin e zakonshëm të dushit me parfum.

  Ikona e letrës higjienike e Canesten®

  Fshihuni në drejtim para-pas kur shkoni në tualet. Në këtë mënyrë do të parandaloni depërtimin e mykut në vaginë.

  Fakte rreth kandidozës

  Ikona e grafikut rrethor e Canesten®

  Mund t’i ndodhë çdokujt - 75% e grave do të kenë sekrecione mykotike të paktën një herë gjatë jetës së tyre.

  1. Gonçalves B, Ferreira C, Alves CT, Henriques M, Azeredo J, Silva S. Vulvovaginal candidiasis: epidemiology, microbiology and risk factors. Crit Rev Microbiol. 2016;42(6):905-927.oi:10.3109/1040841X.2015.1091805

  Ikona e qelizave të mykut nën mikroskop e Canesten®

  Kandidoza shkaktohet përgjithësisht nga candida albicans, një myk që gjendet natyrshëm në mikroflorën e vaginës.

  Simboli i përmbajtjes pa kimikate i Canesten®

  Ju mund të ndihmoni në parandalimin e infeksioneve mykotike duke shmangur ushqimet me përmbajtje të lartë sheqeri, stresin si dhe duke pasur një stil të shëndetshëm jetese, duke e mbajtur kështu të fortë sistemin imunitar.

  Mësoni më shumë rreth shëndetit intim

  Grua e buzëqeshur e re me flokë kaçurrela, e veshur me një këmishë blu, e lumtur pas trajtimit të bajameve me Canesten

  Kandidoza

  Mësoni më shumë rreth shëndetit intim, simptomave, mënyrave të trajtimit dhe parandalimit të infeksioneve vaginale, të tilla si kandidoza.

  LEXO MË SHUMË
  Nënë e lumtur e re, e veshur me këmishë të bardhë dhe që mban beben e saj të qeshur

  Kandidoza dhe shtatzënia

  Mësoni gjithçka që duhet të dini për kandidozën gjatë shtatzënisë. Shihni mënyrën e shmangies dhe të parandalimit të zhvillimit të një infeksioni mykotik vaginal.

  LEXO MË SHUMË
  Djalë i ri buzagaz me bluzë ngjyrë gri, i lumtur pas trajtimit të kandidozës me Canesten®

  Shkaqet dhe simptomat e kandidozës te meshkujt

  Reduktoni rrezikun e zhvillimit të infeksionit mykotik – mësoni më shumë rreth simptomave të kandidozës te meshkujt, parandalimit dhe trajtimeve të infeksionit mykotik.

  LEXO MË SHUMË
  Grua e re aktive e veshur me majë tankesh dhe qëndron në pozë të fuqishme në një sfond me diell

  Shëndeti vaginal: çfarë duhet të dini

  Mësoni rreth shkaqeve dhe faktorëve të rrezikut të infeksioneve vaginale. Zbuloni cilat janë simptomat e këtyre infeksioneve dhe zbuloni këshilla për mënyrën e parandalimit të infeksioneve vaginale.

  LEXO MË SHUMË
  Grua me pantallona të shkurtra të veshura me atlete të bardha duke lidhur këpucën

  Trajtimi dhe parandalimi i infeksioneve mykotike të lëkurës

  Infeksionet mykotike të lëkurës janë një ndër problemet më të zakonshme të lëkurës. Zbuloni si të parandaloni përhapjen e tyre dhe si të merrni trajtimin e duhur antimykotik.

  MËSO MË SHUMË
  Grua me pantallona të shkurtra duke lidhur lidhëset e atleteve të bardha

  Infeksioni mykotik i këmbëve

  Merrni trajtimin më të përshtatshëm për infeksionin mykotik të këmbëve (tinea pedis). U thoni lamtumirë këmbëve dhe gishtave të këmbëve me ndjesi djegieje dhe kruarje duke zgjedhur kremin antimykotik Canesten®.

  MËSO MË SHUMË
  Burrë i buzëqeshur me bluzë të bardhë, i lumtur pas trajtimit me Canesten® të infeksionit mykotik të ijëve

  Infeksioni mykotik i ijëve

  Mësoni shkaqet e tinea cruris, i njohur si infeksioni mykotik i ijëve, zbuloni mënyrën e trajtimit dhe parandalimit të tij në jetën tuaj aktive.

  MËSO MË SHUMË
  Grua e buzëqeshur me bluzë të bardhë, e lumtur pas trajtimit të dermatofitozës me Canesten®

  Dermatofitoza

  Mësoni çfarë është dermatofitoza, e njohur me termin mjekësor tinea corporis, cilat janë shkaqet e saj dhe si të trajtoni kruarjen, lëkurën me luspa dhe skuqjet në formë unaze.

  MËSO MË SHUMË
  Burrë muskuloz me peshqir të bardhë rreth qafës, i lumtur pas trajtimit të puçrrave të vapës me Canesten®

  Miliaria

  Mësoni të dalloni simptomat e miliarisë, gjithashtu e njohur si puçrrat e vapës ose candida intertrigo dhe zbuloni trajtimin më të mirë antimykotik.

  MËSO MË SHUMË