Grua me pantallona të shkurtra duke lidhur lidhëset e atleteve të bardha

Mësoni gjithçka për infeksionin mykotik të këmbëve

Mësoni rreth infeksionit mykotik të këmbëve dhe mënyrën se si mund të prekeni prej tij. Zbuloni simptomat e këtij infeksioni mykotik dhe mënyrën e trajtimit të tij.

Ҁfarë është këmba e atletit?

Këmba e atletit, (infeksion mykotik i këmbës i njohur në mjekësi si tinea pedis) është termi i zakonshëm për një infeksion të këmbëve ose gishtërinjve i shkaktuar nga një grup mykotik fungal të quajtura dermatofite. Ato shtohen në ambiente të nxehta dhe të lagështa si dhomat e ndërrimit, dushet, këpucët dhe çorapet, kështu që ato janë të lumtura të jetojnë në këmbët tuaja ku kushtet janë të ngjashme. Infeksioni mykotik i këmbës zakonisht shfaqet midis gishtërinjve, por mundet gjithashtu të prekë edhe shputën dhe anët e këmbëve.

Infeksioni kryesor shkaktohet nga kërpudhat, por mund të zhvillohen edhe majatë dhe bakteret që shkaktojnë edhe simptoma të tjera si erë të keqe të këmbëve.

Simptomat e infeksionit mykotik të këmbëve

Simptomat e infeksionit mykotik të këmbëve janë të bezdisshme dhe infeksioni është ngjitës, por mos u shqetësoni, ai mund të trajtohet me lehtësi. Ju mund të vuani nga infeksioni mykotik i këmbëve nëse keni këto simptoma:

 • Gishtat e këmbëve dhe këmbët ju kruhen dhe ju djegin sidomos pasi hiqni këpucët dhe çorapet.

 • Keni luspa, tharje të madhe, çarje dhe rrjepje të lëkurës. 

 • Vëreni çarje, zbutje ose zbardhje të lëkurës ndërmjet gishtave të këmbës.

 •  
 • Keni plasaritje të lëkurës së shputave ose të thembrave në këmbë. Lloji i këpucëve mokasine shkakton tharje dhe luspa kronike në shputa që shtrihen deri në anët e këmbëve dhe mund të ngatërrohen lehtësisht me ekzemën ose tharjen e lëkurës.  
 • Keni flluska në këmbë. Disa lloje të infeksionit mykotik të këmbëve shfaqen me flluska ose ulcerim.
 • Keni erë të keqe të këmbëve. Kjo simptomë mund të shkaktohet nga myku ose bakteret që mund të përhapen gjithashtu në këmbë.
Një burrë që kërcen dhe simboli i Canesten® si marka më e shitur në Evropë për shëndetin e këmbëve*1

Trajtimi i infeksionit mykotik të këmbëve

Duhet të përpiqeni gjithmonë ta nisni trajtimin menjëherë sapo të vëreni simptomat. Infeksioni mykotik i këmbëve mund të trajtohet lehtësisht me barna antimykotike topikale pa recetë, të cilat janë të disponueshme në formë kremrash dhe solucionesh për lëkurën. Canesten® ofron produkte për infeksionin mykotik të këmbëve, të cilat mund të blihen në farmacinë në zonën tuaj. Mjekimet antimykotike Canesten sulmojnë në mënyrë efikase llojet kryesore të infeksion mykotike që shkaktojnë infeksionin, duke përfshirë dermatofitet. Ato janë të lehta për t'u aplikuar dhe depërtojnë në lëkurë për të ndaluar zhvillimin e mykut dhe për të eliminuar funget, duke lehtësuar kështu simptomat. 

Kur duhet të drejtoheni te mjeku

Nëse vëreni se nuk po arrini ta luftoni infeksionin me barna pa recetë, kërkojini mjekut t'jua përshkruajë një. Mund t'ju nevojiten barna të tjera antimykotike. Gjithashtu, duhet të drejtoheni te mjeku në rast se:

 • Jeni shtatzënë ose i/e moshuar. Barnat antimykotike mund të mos jenë të përshtatshme për ju, kështu që mjeku mund t'ju rekomandojë një kurë alternative.

 • Ndjeni shumë shqetësim.

 • Keni skuqje, pulsim dhe dhimbje në këmbë. Në këtë rast mund të bëhet fjalë për një infeksion më të rëndë se infeksioni mykotik i këmbëve.

 • Vuani nga diabeti. Problemet me këmbët te personat me diabet mund të jenë më të komplikuara. Infeksioni mykotik i këmbëve mund të shkaktojë infeksione të tjera bakteriale.

 • Sistemi juaj imunitar është i dobësuar. 

1 Nicholas Hall's global CHC database, DB6, 2020

Burrë sportiv, me një orë të zezë, duke lidhur patiket

Parandalimi i infeksionit mykotik të këmbëve

Nëse mendoni se ka rrezik të prekeni nga infeksioni mykotik i këmbëve, zbatoni disa rregulla të thjeshta që mund t’ju ndihmojnë të shmangni fillimisht prekjen nga infeksioni dhe të ndaloni më pas rishfaqjen e tij.

Ju duhet të: 

 • Thani gjithmonë këmbët me kujdes, sidomos ndërmjet gishtave. T’i prekni lehtë dhe jo t’i fërkoni.

 • Wear clean socks every day and change them if it’s hot or after playing sports. Cotton socks are the best.

 • Take your shoes off at home to let your feet “breathe”.

 • Use a separate towel for your feet and wash it regularly.

 • Wear sandals when you can.

Duhet të shmangni:

 • Kruajtja e lëkurës së infektuar. Kjo mund ta përhapë infeksionin në pjesë të tjera të trupit.

 • Ecja zbathur veçanërisht në dhomat e veshjes, në pishina dhe në dushet e përbashkëta.

 • Ndarja e peshqirëve, çorapeve apo këpucëve me persona të tjerë.

 • Veshja e të njëjtave këpucë për dy ditë me radhë.

 • Veshja e këpucëve që ju shtrëngojnë dhe djersitin këmbët.

Mësoni më shumë rreth shëndetit intim

Grua e buzëqeshur e re me flokë kaçurrela, e veshur me një këmishë blu, e lumtur pas trajtimit të bajameve me Canesten

Kandidoza

Mësoni më shumë rreth shëndetit intim, simptomave, mënyrave të trajtimit dhe parandalimit të infeksioneve vaginale, të tilla si kandidoza.

LEXO MË SHUMË
Nënë e lumtur e re, e veshur me këmishë të bardhë dhe që mban beben e saj të qeshur

Kandidoza dhe shtatzënia

Mësoni gjithçka që duhet të dini për kandidozën gjatë shtatzënisë. Shihni mënyrën e shmangies dhe të parandalimit të zhvillimit të një infeksioni mykotik vaginal.

LEXO MË SHUMË
Djalë i ri buzagaz me bluzë ngjyrë gri, i lumtur pas trajtimit të kandidozës me Canesten®

Shkaqet dhe simptomat e kandidozës te meshkujt

Reduktoni rrezikun e zhvillimit të infeksionit mykotik – mësoni më shumë rreth simptomave të kandidozës te meshkujt, parandalimit dhe trajtimeve të infeksionit mykotik.

LEXO MË SHUMË
Grua e re aktive e veshur me majë tankesh dhe qëndron në pozë të fuqishme në një sfond me diell

Shëndeti vaginal: çfarë duhet të dini

Mësoni rreth shkaqeve dhe faktorëve të rrezikut të infeksioneve vaginale. Zbuloni cilat janë simptomat e këtyre infeksioneve dhe zbuloni këshilla për mënyrën e parandalimit të infeksioneve vaginale.

LEXO MË SHUMË
Grua e buzëqeshur e re me flokë të kuq, e veshur me një këmishë jeshile, e lumtur pas trajtimit të vaginozës bakteriale Canesten

Çfarë është BV?

Mësoni se çfarë është BV dhe cilat janë simptomat e vaginozës bakteriale. Ju mund të zbuloni se kush është më i prirur për të marrë këtë infeksion dhe cilat janë ndryshimet midis mëllenjës dhe BV. Në këtë artikull mund të gjeni gjithashtu këshilla se si të mjekoni BV dhe si të ndaloni përsëritjen e BV.

LEXO MË SHUMË
Grua me pantallona të shkurtra të veshura me atlete të bardha duke lidhur këpucën

Trajtimi dhe parandalimi i infeksioneve mykotike të lëkurës

Infeksionet mykotike të lëkurës janë një ndër problemet më të zakonshme të lëkurës. Zbuloni si të parandaloni përhapjen e tyre dhe si të merrni trajtimin e duhur antimykotik.

MËSO MË SHUMË
Grua me pantallona të shkurtra duke lidhur lidhëset e atleteve të bardha

Infeksioni mykotik i këmbëve

Merrni trajtimin më të përshtatshëm për infeksionin mykotik të këmbëve (tinea pedis). U thoni lamtumirë këmbëve dhe gishtave të këmbëve me ndjesi djegieje dhe kruarje duke zgjedhur kremin antimykotik Canesten®.

MËSO MË SHUMË
Burrë i buzëqeshur me bluzë të bardhë, i lumtur pas trajtimit me Canesten® të infeksionit mykotik të ijëve

Infeksioni mykotik i ijëve

Mësoni shkaqet e tinea cruris, i njohur si infeksioni mykotik i ijëve, zbuloni mënyrën e trajtimit dhe parandalimit të tij në jetën tuaj aktive.

MËSO MË SHUMË
Grua e buzëqeshur me bluzë të bardhë, e lumtur pas trajtimit të dermatofitozës me Canesten®

Dermatofitoza

Mësoni çfarë është dermatofitoza, e njohur me termin mjekësor tinea corporis, cilat janë shkaqet e saj dhe si të trajtoni kruarjen, lëkurën me luspa dhe skuqjet në formë unaze.

MËSO MË SHUMË
Burrë muskuloz me peshqir të bardhë rreth qafës, i lumtur pas trajtimit të puçrrave të vapës me Canesten®

Miliaria

Mësoni të dalloni simptomat e miliarisë, gjithashtu e njohur si puçrrat e vapës ose candida intertrigo dhe zbuloni trajtimin më të mirë antimykotik.

MËSO MË SHUMË