Kandidoza te meshkujt

Kandidoza është një gjendje e zakonshme që prek si burrat ashtu edhe gratë. Ajo shkaktohet nga rritja e tepërt e një infeksioni fungal të ngjashme me mykun, Candida albicans. Shumica e personave, që zhvillojnë një infeksion mykotik janë të shëndetshëm, por ekuilibri natyral i florës së lëkurës së tyre është prishur. 

Zakonisht te meshkujt kandidoza prek kokën e penisit. Disa prej simptomave të hershme të kandidozës te meshkujt përfshijnë kruarje të kokës së penisit, dhimbje dhe inflamacion të kokës së penisit, ënjtje të lafshës së penisit dhe një ndjesi kruarje ose djegieje gjatë urinimit ose marrëdhënieve seksuale. 

Kandidoza zhvillohet kryesisht te burrat me ngushtim të lafshës dhe tek ata me sistem të dobët imunitar. Nuk ka nevojë të shqetësoheni shumë në rast të kontaktit me kandidozën vaginale; edhe pse mund të transmetohet nëpërmjet seksit, një gjë e tillë nuk ndodh shpesh. Ka më shumë gjasa të prekeni nga kandidoza nëse: 

  • Keni ngushtim të lafshës

  • Keni sistem të dobët imunitar

  • Jeni duke marrë antibiotikë

  • Vuani nga diabeti

Si parandalohet dhe trajtohet kandidoza te meshkujt

Edhe pse infeksioni mykotik penil është i lehtë për t'u trajtuar, rekomandohet gjithmonë që të ndërmerren hapa parandalues për reduktimin e rrezikut. Sigurimi i higjienës së duhur dhe mbajtja e veshjeve të lirshme dhe respiruese janë disa nga veprimet më të thjeshta dhe më efektive që ndihmojnë në parandalimin e kandidozës te meshkujt. 

Jeni treguar i kujdesshëm, por jeni infektuar gjithsesi nga kandidoza? Mos u shqetësoni – kandidoza trajtohet në mënyrë efektive me barna pa recetë, të cilat zakonisht i lehtësojnë simptomat e para brenda një periudhe prej 3 deri në 14 ditësh. Disa nga barna më të përdorura për kandidozën përfshijnë kremrat që aplikohen në kokën e penisit, 2-3 herë në ditë, si Canesten® krem 10mg/g. 

Shihni disa prej këshillave të tjera parandaluese:

  • Mbani veshje të lirshme dhe të brendshme duhet te jene të pambukta dhe ajrosura dhe jo shumë të ngushta

  • Shmangni përdorimin në zonat intime të sapunëve apo xhelrave të dushit të fortë e me përmbajtje parfumi

  • Pastrojeni rregullisht penisin dhe thajeni mirë pas larjes

  • Bëni dush në vend të banjave të gjata në vaskë

Artikuj të ngjashëm

Grua e buzëqeshur e re me flokë kaçurrela, e veshur me një këmishë blu, e lumtur pas trajtimit të bajameve me Canesten

Kandidoza

Mësoni më shumë rreth shëndetit intim, simptomave, mënyrave të trajtimit dhe parandalimit të infeksioneve vaginale, të tilla si kandidoza.

LEXO MË SHUMË
Nënë e lumtur e re, e veshur me këmishë të bardhë dhe që mban beben e saj të qeshur

Kandidoza dhe shtatzënia

Mësoni gjithçka që duhet të dini për kandidozën gjatë shtatzënisë. Shihni mënyrën e shmangies dhe të parandalimit të zhvillimit të një infeksioni mykotik vaginal.

LEXO MË SHUMË
Djalë i ri buzagaz me bluzë ngjyrë gri, i lumtur pas trajtimit të kandidozës me Canesten®

Shkaqet dhe simptomat e kandidozës te meshkujt

Reduktoni rrezikun e zhvillimit të infeksionit mykotik – mësoni më shumë rreth simptomave të kandidozës te meshkujt, parandalimit dhe trajtimeve të infeksionit mykotik.

LEXO MË SHUMË
Grua e re aktive e veshur me majë tankesh dhe qëndron në pozë të fuqishme në një sfond me diell

Shëndeti vaginal: çfarë duhet të dini

Mësoni rreth shkaqeve dhe faktorëve të rrezikut të infeksioneve vaginale. Zbuloni cilat janë simptomat e këtyre infeksioneve dhe zbuloni këshilla për mënyrën e parandalimit të infeksioneve vaginale.

LEXO MË SHUMË
Grua me pantallona të shkurtra të veshura me atlete të bardha duke lidhur këpucën

Trajtimi dhe parandalimi i infeksioneve mykotike të lëkurës

Infeksionet mykotike të lëkurës janë një ndër problemet më të zakonshme të lëkurës. Zbuloni si të parandaloni përhapjen e tyre dhe si të merrni trajtimin e duhur antimykotik.

MËSO MË SHUMË
Grua me pantallona të shkurtra duke lidhur lidhëset e atleteve të bardha

Infeksioni mykotik i këmbëve

Merrni trajtimin më të përshtatshëm për infeksionin mykotik të këmbëve (tinea pedis). U thoni lamtumirë këmbëve dhe gishtave të këmbëve me ndjesi djegieje dhe kruarje duke zgjedhur kremin antimykotik Canesten®.

MËSO MË SHUMË
Burrë i buzëqeshur me bluzë të bardhë, i lumtur pas trajtimit me Canesten® të infeksionit mykotik të ijëve

Infeksioni mykotik i ijëve

Mësoni shkaqet e tinea cruris, i njohur si infeksioni mykotik i ijëve, zbuloni mënyrën e trajtimit dhe parandalimit të tij në jetën tuaj aktive.

MËSO MË SHUMË
Grua e buzëqeshur me bluzë të bardhë, e lumtur pas trajtimit të dermatofitozës me Canesten®

Dermatofitoza

Mësoni çfarë është dermatofitoza, e njohur me termin mjekësor tinea corporis, cilat janë shkaqet e saj dhe si të trajtoni kruarjen, lëkurën me luspa dhe skuqjet në formë unaze.

MËSO MË SHUMË
Burrë muskuloz me peshqir të bardhë rreth qafës, i lumtur pas trajtimit të puçrrave të vapës me Canesten®

Miliaria

Mësoni të dalloni simptomat e miliarisë, gjithashtu e njohur si puçrrat e vapës ose candida intertrigo dhe zbuloni trajtimin më të mirë antimykotik.

MËSO MË SHUMË