Burrë i buzëqeshur me bluzë të bardhë, i lumtur pas trajtimit me Canesten® të infeksionit mykotik të ijëve

Çdo gjë që duhet të dini për infeksionin mykotik të ijëve

Mësoni se çfarë është infeksioni mykotik i ijëve dhe nga se shkaktohet. Mësoni rreth trajtimit, simptomave dhe parandalimit të infeksionit mykotik të ijëve.

Çfarë është infeksioni mykotik i ijëve?

Çfarë mund të jetë po aq infektues sa infeksioni mykotik i këmbëve, por me shumë më tepër shqetësime? Infeksioni mykotik i ijëve, i cili njihet edhe si tinea cruris: një infeksion mykotik që shkaktohet nga një grup mykotike të quajtura dermatofite. 

Ai është një infeksion i lëkurës i cili prek zonën e ijëve: organet gjenitale, pjesën e brendshme dhe të sipërme të kofshëve dhe të ndenjurat. Infeksioni mykotik i ijëve shkakton një skuqje të lëkurës, shpesh në formë unaze, të shoqëruar me kruarje. Duke qenë se dermatofitet përhapen me lehtësi nëpërmjet kruajtjeve, jeni më të rrezikuar nga infeksioni mykotik i ijëve nëse keni infeksionin mykotik të këmbëve ose infeksionin mykotik të thonjve. Normalisht, dermatofitet janë natyrshëm të pranishme në lëkurën, flokët dhe thonjtë tuaj, por ato mund të shumohen me shpejtësi dhe të shkaktojnë infeksion kur gjejnë mjedise të ngrohta dhe të lagështa, për shembull nëse qëndroni me veshje të lagura nga djersa. 

Infeksioni mykotik i ijëve prek më së shumti burrat dhe djemtë adoleshentë për shkak se lagështia mund të bllokohet midis skrotumit dhe kofshëve. Ai shfaqet zakonisht edhe tek atletët për shkak se ata djersiten shumë dhe mbajnë veshje të ngushta dhe të lagura për kohë të gjata. Nëse jeni mbipeshë, ka më tepër gjasa që të prekeni nga infeksioni mykotik i ijëve, pasi myku mund të zhvillohet në palat e lëkurës, të cilat kanë tendencën të djersitin. Por infeksioni mykotik i ijëve mund të prekë këdo, pasi është mjaft ngjitës. Ju mund të infektoheni nëpërmjet kontaktit të afërt me një person të infektuar, por edhe përmes peshqirëve e veshjeve të kontaminuara si dhe duarve nëse prekni zona të tjera të infektuara si këmbët. 

Shkaqet e zakonshme të infeksionit mykotik të ijëve:

 • mbajtja e veshjeve të ngushta dhe irrituese për lëkurën,

 • lagështia në zonën e ijëve për shkak të djersitjes,

 • mbajtja për një kohë të gjatë e kostumit të lagur të banjës,

 • ndarja e peshqirëve të lagur apo e veshjeve me djersë,

 • kontakti i afërt me një person të infektuar.

Simptomat e infeksionit mykotik të ijëve

Infeksioni mykotik i ijëve mund të jetë shqetësues, i sikletshëm dhe i bezdisshëm, por është e rëndësishme që të dalloni simptomat në mënyrë që ta trajtoni atë menjëherë. Shpesh ai nis me një skuqje të shoqëruar me kruarje dhe me buzë të ngritura, e cila mund të jetë e dhimbshme. Më pas skuqja përhapet nga pala në formën e gjysmëhënës në ijë drejt pjesës së sipërme të kofshës. Simptoma të tjera përfshijnë:

 • ndjesi djegieje përreth zonës së infektuar,

 • copëtim, plasaritje ose rrjepje e lëkurës,

 • njolla të kuqe ose kafe dhe me luspa,

Infeksioni mykotik i ijëve mund të përhapet gjithashtu edhe në pjesën e brendshme të kofshëve dhe tek organet gjenitale (duke rezultuar në kruarje të penisit, skrotumit, labiave apo hapjes vaginale) si dhe tek anusi.

Nëse skuqja nuk përmirësohet brenda 7 ditëve nga nisja e trajtimit, duhet të konsultoheni me një mjek. Gjithashtu, ju duhet të konsultoheni me mjekun nëse infeksioni mykotik i ijëve rishfaqet brenda pak javëve pas trajtimit me një bar antimykotik.

Burrë i ri i buzëqeshur, me qëndrim të sigurt, veshur me një bluzë gri, i lumtur pas trajtimit të infeksionit mykotik të ijëve me Canesten®

Trajtimi i infeksionit mykotik të ijëve

Për të parandaluar përhapjen e infeksionit mykotik të ijëve, sigurohuni që ta trajtoni atë sapo të vini re simptomat. Përndryshe, infeksioni mund të zgjasë me muaj. Ju mund ta trajtoni atë në mënyrë të efektshme në shtëpi, duke përdorur barna antimykotike në formën e kremrave ose solucioneve antimykotike apo kundër infeksionit mykotik të ijëve. Canesten® ofron produkte në formate të ndryshme (kremra dhe solucione) të cilat trajtojnë në mënyrë të efektshme infeksionin mykotik të ijëve:

 • Solucioni dermatologjik Canesten® - Ky solucion i përshtatshëm për lëkurën është ideal për zonat e vështira për t'u arritur, të cilat mund të jenë prekur nga infeksioni mykotik i ijëve. Ashtu si kremi, ai përmban një ingredient efikas antimykotik, për të luftuar infeksionin mykotik të ijëve dhe për të siguruar lehtësimin nga simptomat.

 • Canesten® krem me klotrimazol 10mg/g – Ky krem antimykotik trajton infeksionin dhe lehtëson simptomat shqetësuese.

Jeni duke trajtuar infeksionin mykotik të ijëve? Këto masa mund t’ju ndihmojnë ta largoni më shpejt atë:

 • Lani mirë zonën e prekur me sapun dhe me ujë të ngrohtë.

 • Thani mirë zonën e prekur pas banjës dhe stërvitjes.

 • Ndërroni veshjet dhe të brendshmet çdo ditë.

 • Mbani veshje të lirshme prej pambuku.

 • Përfundoni të gjithë kurën, edhe nëse duket se infeksioni po largohet.

Burrë në moshë, me bluzë me mëngë të gjata gri, i buzëqeshur dhe duke qëndruar drejt, i lumtur pas trajtimit të infeksionit mykotik të ijëve me Canesten®

Parandalimi i infeksionit mykotik të ijëve

Praktikimi i higjienës së mirë mund të ndihmojë në parandalimin e infeksionit mykotik të ijëve. Mos harroni t'i lani mirë duart pas kontaktit me një person të infektuar, pas prekjes së një zone të infektuar p.sh. nga infeksioni mykotik i këmbëve apo pas aplikimit të mjekimit. Infeksioni mykotik i këmbëve dhe ai i ijëve shkaktohen nga i njëjti fung, pra nëse keni infeksion mykotik të këmbëve duhet ta trajtoni menjëherë për të parandaluar përhapjen e tij në zonën e ijëve.

Këshillat e tjera përfshijnë:

 • Vishni rroba të lirshme gjatë stërvitjes dhe shmangni materialet sintetike.
 • Siguroni higjienën e duhur dhe mbajeni të thatë zonën e ijëve, veçanërisht pas larjes ose pas stërvitjes.
 • Zgjidhni vetëm të brendshme prej pambuku dhe ndërrojini ato çdo ditë.
 • Ndërroni rregullisht peshqirët dhe shmangni përdorimin e peshqirëve të disponueshëm në ambientet e përbashkëta. 
 • Përdorni peshqirë të ndryshëm për zonat e infektuara dhe për pjesën tjetër të trupit.
 • Mos i ndani artikujt, veshjet apo peshqirët personalë.

Mësoni më shumë rreth shëndetit intim

Grua e buzëqeshur e re me flokë kaçurrela, e veshur me një këmishë blu, e lumtur pas trajtimit të bajameve me Canesten

Kandidoza

Mësoni më shumë rreth shëndetit intim, simptomave, mënyrave të trajtimit dhe parandalimit të infeksioneve vaginale, të tilla si kandidoza.

LEXO MË SHUMË
Nënë e lumtur e re, e veshur me këmishë të bardhë dhe që mban beben e saj të qeshur

Kandidoza dhe shtatzënia

Mësoni gjithçka që duhet të dini për kandidozën gjatë shtatzënisë. Shihni mënyrën e shmangies dhe të parandalimit të zhvillimit të një infeksioni mykotik vaginal.

LEXO MË SHUMË
Djalë i ri buzagaz me bluzë ngjyrë gri, i lumtur pas trajtimit të kandidozës me Canesten®

Shkaqet dhe simptomat e kandidozës te meshkujt

Reduktoni rrezikun e zhvillimit të infeksionit mykotik – mësoni më shumë rreth simptomave të kandidozës te meshkujt, parandalimit dhe trajtimeve të infeksionit mykotik.

LEXO MË SHUMË
Grua e re aktive e veshur me majë tankesh dhe qëndron në pozë të fuqishme në një sfond me diell

Shëndeti vaginal: çfarë duhet të dini

Mësoni rreth shkaqeve dhe faktorëve të rrezikut të infeksioneve vaginale. Zbuloni cilat janë simptomat e këtyre infeksioneve dhe zbuloni këshilla për mënyrën e parandalimit të infeksioneve vaginale.

LEXO MË SHUMË
Grua e buzëqeshur e re me flokë të kuq, e veshur me një këmishë jeshile, e lumtur pas trajtimit të vaginozës bakteriale Canesten

Çfarë është BV?

Mësoni se çfarë është BV dhe cilat janë simptomat e vaginozës bakteriale. Ju mund të zbuloni se kush është më i prirur për të marrë këtë infeksion dhe cilat janë ndryshimet midis mëllenjës dhe BV. Në këtë artikull mund të gjeni gjithashtu këshilla se si të mjekoni BV dhe si të ndaloni përsëritjen e BV.

LEXO MË SHUMË
Grua me pantallona të shkurtra të veshura me atlete të bardha duke lidhur këpucën

Trajtimi dhe parandalimi i infeksioneve mykotike të lëkurës

Infeksionet mykotike të lëkurës janë një ndër problemet më të zakonshme të lëkurës. Zbuloni si të parandaloni përhapjen e tyre dhe si të merrni trajtimin e duhur antimykotik.

MËSO MË SHUMË
Grua me pantallona të shkurtra duke lidhur lidhëset e atleteve të bardha

Infeksioni mykotik i këmbëve

Merrni trajtimin më të përshtatshëm për infeksionin mykotik të këmbëve (tinea pedis). U thoni lamtumirë këmbëve dhe gishtave të këmbëve me ndjesi djegieje dhe kruarje duke zgjedhur kremin antimykotik Canesten®.

MËSO MË SHUMË
Burrë i buzëqeshur me bluzë të bardhë, i lumtur pas trajtimit me Canesten® të infeksionit mykotik të ijëve

Infeksioni mykotik i ijëve

Mësoni shkaqet e tinea cruris, i njohur si infeksioni mykotik i ijëve, zbuloni mënyrën e trajtimit dhe parandalimit të tij në jetën tuaj aktive.

MËSO MË SHUMË
Grua e buzëqeshur me bluzë të bardhë, e lumtur pas trajtimit të dermatofitozës me Canesten®

Dermatofitoza

Mësoni çfarë është dermatofitoza, e njohur me termin mjekësor tinea corporis, cilat janë shkaqet e saj dhe si të trajtoni kruarjen, lëkurën me luspa dhe skuqjet në formë unaze.

MËSO MË SHUMË
Burrë muskuloz me peshqir të bardhë rreth qafës, i lumtur pas trajtimit të puçrrave të vapës me Canesten®

Miliaria

Mësoni të dalloni simptomat e miliarisë, gjithashtu e njohur si puçrrat e vapës ose candida intertrigo dhe zbuloni trajtimin më të mirë antimykotik.

MËSO MË SHUMË