Grua e buzëqeshur me bluzë të bardhë, e lumtur pas trajtimit të dermatofitozës me Canesten®

Fakte rreth dermatofitozës 

Mësoni se çfarë është dermatofitoza, shkaktarët e saj, si përhapet dhe kush mund të preket prej saj. Mësoni rreth simptomave të zakonshme të dermatofitozës, trajtimit dhe parandalimit të saj.

Çfarë është dermatofitoza?

Ajo shkaktohet nga një grup infeksion fungal të quajtura dermatofite, të cilat janë përgjegjëse për shumë infeksione mykotike të ngjashme të lëkurës. Njohur me emrin mjekësor tinea corporis, dermatofitoza është një infeksion mykotik i shtresës sipërfaqësore të lëkurës. Ajo shfaqet zakonisht si një zonë e skuqur ose në ngjyrë të argjendtë që mund të jetë me luspa, e thatë, e ënjtur ose që shoqërohet me kruarje. Lezioni i shkaktuar nga ky infeksion ka formën e një krimbi në formë unaze. 

Zakonisht, unazat përhapen në drejtim për jashtë dhe vijnë duke u zmadhuar, ndërsa mesi mund të shërohet dhe të kthehet në ngjyrën normale. Dermatofitoza mund të shfaqet kudo nëpër trup, duke përfshirë skalpin (tinea capitis), ijët (infeksioni mykotik i ijëve) ose këmbët (infeksioni mykotik i këmbëve). Dermatofitoza në fytyrë apo në skalp mund të shkaktojë rënie të qimeve.

Si përhapet dermatofitoza? 

Dermatofitoza është ngjitëse dhe ju mund ta merrni përmes kontaktit të afërt me objekte të kontaminuara si çarçafë, krehëra ose peshqirë, me persona ose kafshë të infektuara ose – në raste të rralla – përmes tokës së infektuar. Dermatofitoza mund të përhapet gjithashtu nga dhe në pjesë të ndryshme të trupit. Infeksioni është i përhapur te fëmijët dhe e gjejmë gjithashtu edhe te personat që mbajnë mace dhe qen. Kafshët mund të infektohen me dermatofitozë dhe ta kalojnë atë te njerëzit përmes kontaktit fizik. 

Kush mund të preket nga dermatofitoza?

Funget përgjegjëse për dermatofitozën mund të depërtojnë lehtësisht në shtresën sipërfaqësore të lëkurës nëse ajo zbutet dhe regjet për shkak të ekspozimit të zgjatur në ujë ose nëse keni plagë apo gërvishtje. Ju jeni gjithashtu të rrezikuar nëse përdorni dushet apo pishinat publike, pasi funget lulëzojnë në mjedise të lagështa dhe të ngrohta. Ju mund ta merrni dermatofitozën edhe nëse ndani krehëra apo veshje me një person të infektuar.

Simptomat e dermatofitozës

Simptomat e dermatofitozës nuk janë gjithmonë të njëjta dhe ndryshojnë në varësi të shkallës së infeksionit. Ato mund të ndryshojnë gjithashtu edhe në varësi të pjesës së infektuar të trupit. Duhet të dini se dermatofitoza mund të mos jetë menjëherë e dukshme.

Ju mund të keni dermatofitozë nëse vëreni:

 • Njolla të rrumbullakëta në lëkurë, me skaje të kuqe të ngritura dhe me ngjyrë më të hapur në mes

 • Luspa dhe kruarje të lëkurës

 • Shumë skuqje dhe rënie të lëkurës në trajtë luspash në buzët e skuqjes (inflamacion)  
 • Lëkurë e ënjtur dhe me flluska (kjo është simptomë e një infeksioni më të rëndë të dermatofitozës)
 • Unaza të shumëfishta (kjo është simptomë e një infeksioni të rëndë)
 • Plagë të inflamuara të mbushura me qelb (kjo është simptomë e një infeksioni të rëndë).
Grua buzagaz me flokë të errët, e veshur me një bluzë të kuqe dhe xhaketë xhins, e lumtur pas trajtimit të dermatofitozës me Canesten®

Trajtimi i dermatofitozës

Rekomandohet që ta trajtoni dermatofitozën sa më shpejt të mundeni, pasi infeksioni mund të shkaktojë komplikacione. Së pari, nëse nuk trajtohet, dermatofitoza mund të përhapet në zona të tjera të trupit. Së dyti, ju mund të rrezikoni personat e tjerë. Së treti, dermatofitoza mund t’ju shkaktojë komplikacione të pakëndshme të tilla si rënia e flokëve, shenjat dhe deformimi i thonjve. 

Për shkak se dermatofitoza është një infeksion mykotik, trajtimi më i mirë për të do të ishte një mjekim antimykotik. Ju mund të zgjidhni një krem ose një solucion në varësi të vendit ku është shfaqur skuqja. Për trajtimin e dermatofitozës me kremin antimykotik Canesten® duhen zakonisht rreth tri-katër javë dhe ju duhet ta aplikoni 2-3 herë në ditë. 

Canesten® ofron krem dhe solucion me përmbajtje të një përbërësi të efektshëm antimykotik. Ato mund të trajtojnë në mënyrë të efektshme infeksionin e dermatofitozës dhe mund të ofrojnë lehtësim të simptomave tuaja. 

Kini parasysh se është e rëndësishme ta përfundoni të gjithë mjekimin në mënyrë që trajtimi të jetë efektiv, edhe nëse simptomat largohen dhe duket sikur infeksioni po pastrohet.
 
Kur duhet të drejtoheni te mjeku?

Ju duhet të drejtoheni te mjeku në rast dermatofitoza nuk është përmirësuar pas përdorimit për shtatë ditë të medikamentit antimykotik. Ju duhet të merrni në konsideratë vizitën te mjeku edhe në rast se keni dermatofitozë të skalpit ose nëse keni sistem imunitar të dobët.

Nëse jeni shtatzënë ose në moshë të thyer, mund të konsultoheni me një mjek lidhur me mundësinë e përdorimit të një mjekimi antimykotik ose të një trajtimi alternativ.

 

Parandalimi i dermatofitozës

Parandalimi i dermatofitozës është i vështirë pasi fungu që e shkakton atë është shumë i përhapur dhe ngjitës. Megjithatë, ju mund të reduktoni rrezikun e infektimit ose përhapjes së dermatofitozës tek të tjerët nëse praktikoni sjellje të shëndetshme dhe higjienike. Ja disa këshilla të dobishme:

 • Lani rregullisht duart, sidomos pas kontaktit me kafshët,
 • Mbani pastër mjediset e përbashkëta, dezinfektoni dhe pastroni hapësirat ku qëndrojnë kafshët shtëpiake
 • Shmangni prekjen, fërkimin ose kruajtjen e zonave të infektuara për të parandaluar përhapjen e infeksionit në pjesë të tjera të trupit,
 • Shmangni përdorimin e veshjeve, peshqirëve, furçave të dhëmbëve të personave të tjerë dhe mos i ndani sendet tuaja personale me të tjerë nëse keni dermatofitozë,
 • Vishni shapka nëse bëni dush ose ecni në mjedise të përbashkëta,
 • Nëse ju apo një person i afërt i juaji vuani nga infeksioni i dermatofitozës, informojeni atë lidhur me rrezikun e saj, duke i treguar se çfarë është dermatofitoza, çfarë duhet të kenë parasysh dhe si ta shmangin atë.
 • Ndërroni të brendshmet pas notit ose stërvitjes.

Mësoni më shumë rreth shëndetit intim

Grua e buzëqeshur e re me flokë kaçurrela, e veshur me një këmishë blu, e lumtur pas trajtimit të bajameve me Canesten

Kandidoza

Mësoni më shumë rreth shëndetit intim, simptomave, mënyrave të trajtimit dhe parandalimit të infeksioneve vaginale, të tilla si kandidoza.

LEXO MË SHUMË
Nënë e lumtur e re, e veshur me këmishë të bardhë dhe që mban beben e saj të qeshur

Kandidoza dhe shtatzënia

Mësoni gjithçka që duhet të dini për kandidozën gjatë shtatzënisë. Shihni mënyrën e shmangies dhe të parandalimit të zhvillimit të një infeksioni mykotik vaginal.

LEXO MË SHUMË
Djalë i ri buzagaz me bluzë ngjyrë gri, i lumtur pas trajtimit të kandidozës me Canesten®

Shkaqet dhe simptomat e kandidozës te meshkujt

Reduktoni rrezikun e zhvillimit të infeksionit mykotik – mësoni më shumë rreth simptomave të kandidozës te meshkujt, parandalimit dhe trajtimeve të infeksionit mykotik.

LEXO MË SHUMË
Grua e re aktive e veshur me majë tankesh dhe qëndron në pozë të fuqishme në një sfond me diell

Shëndeti vaginal: çfarë duhet të dini

Mësoni rreth shkaqeve dhe faktorëve të rrezikut të infeksioneve vaginale. Zbuloni cilat janë simptomat e këtyre infeksioneve dhe zbuloni këshilla për mënyrën e parandalimit të infeksioneve vaginale.

LEXO MË SHUMË
Grua e buzëqeshur e re me flokë të kuq, e veshur me një këmishë jeshile, e lumtur pas trajtimit të vaginozës bakteriale Canesten

Çfarë është BV?

Mësoni se çfarë është BV dhe cilat janë simptomat e vaginozës bakteriale. Ju mund të zbuloni se kush është më i prirur për të marrë këtë infeksion dhe cilat janë ndryshimet midis mëllenjës dhe BV. Në këtë artikull mund të gjeni gjithashtu këshilla se si të mjekoni BV dhe si të ndaloni përsëritjen e BV.

LEXO MË SHUMË
Grua me pantallona të shkurtra të veshura me atlete të bardha duke lidhur këpucën

Trajtimi dhe parandalimi i infeksioneve mykotike të lëkurës

Infeksionet mykotike të lëkurës janë një ndër problemet më të zakonshme të lëkurës. Zbuloni si të parandaloni përhapjen e tyre dhe si të merrni trajtimin e duhur antimykotik.

MËSO MË SHUMË
Grua me pantallona të shkurtra duke lidhur lidhëset e atleteve të bardha

Infeksioni mykotik i këmbëve

Merrni trajtimin më të përshtatshëm për infeksionin mykotik të këmbëve (tinea pedis). U thoni lamtumirë këmbëve dhe gishtave të këmbëve me ndjesi djegieje dhe kruarje duke zgjedhur kremin antimykotik Canesten®.

MËSO MË SHUMË
Burrë i buzëqeshur me bluzë të bardhë, i lumtur pas trajtimit me Canesten® të infeksionit mykotik të ijëve

Infeksioni mykotik i ijëve

Mësoni shkaqet e tinea cruris, i njohur si infeksioni mykotik i ijëve, zbuloni mënyrën e trajtimit dhe parandalimit të tij në jetën tuaj aktive.

MËSO MË SHUMË
Grua e buzëqeshur me bluzë të bardhë, e lumtur pas trajtimit të dermatofitozës me Canesten®

Dermatofitoza

Mësoni çfarë është dermatofitoza, e njohur me termin mjekësor tinea corporis, cilat janë shkaqet e saj dhe si të trajtoni kruarjen, lëkurën me luspa dhe skuqjet në formë unaze.

MËSO MË SHUMË
Burrë muskuloz me peshqir të bardhë rreth qafës, i lumtur pas trajtimit të puçrrave të vapës me Canesten®

Miliaria

Mësoni të dalloni simptomat e miliarisë, gjithashtu e njohur si puçrrat e vapës ose candida intertrigo dhe zbuloni trajtimin më të mirë antimykotik.

MËSO MË SHUMË