Burrë muskuloz me peshqir të bardhë rreth qafës, i lumtur pas trajtimit të puçrrave të vapës me Canesten®

Mësoni më shumë rreth miliarisë

Mësoni se çfarë është miliaria, çfarë e shkakton atë dhe cilët janë personat e rrezikuar. Mësoni rreth simptomave, trajtimit dhe parandalimit të miliarisë.

Çfarë është miliaria? 

Miliaria mund të shoqërohet me kruarje madje edhe me dhimbje, por ju nuk duhet të shqetësoheni nga rreziku i infektimit: nuk është ngjitëse. E njohur ndryshe me emrin intertrigo, miliaria është një sëmundje inflamatore e lëkurës. Ajo shfaqet midis palave të lëkurës, ku ka më shumë fërkim dhe më pak ajrosje, në formën e skuqjes. 

Zakonisht shfaqet nën krahë, në palat e qafës, pas gjunjëve, nën gjinj, në zonën e ijeve dhe midis palave të lëkurës së barkut. Këto zona midis palave të lëkurës janë të ngrohta dhe të lagështa, çka krijon një mjedis të përshtatshëm për rritjen e mikrobeve.

Miliaria shoqërohet shpesh me një infeksion që shkaktohet nga myku Candida dhe lloje të tjera myku apo bakteresh. 

Cilat janë shkaqet e miliarisë?

Faktorët që mund të shkaktojnë inflamacion të lëkurës tuaj ose që mund ta përkeqësojnë atë përfshijnë: lagështinë, nxehtësinë, mungesën e ajrosjes dhe fërkimin midis palave të lëkurës. Në këtë sëmundje mund të kontribuojnë gjithashtu djersa, urina dhe feçet. 

Cilët persona rrezikojnë të preken nga miliaria?

Ju jeni më të predispozuar ndaj miliarias nëse:

 • jeni mbipeshë,

 • keni diabet,

 • keni sistem imunitar të dobësuar si pasojë e kimioterapisë ose HIV-it,

 • keni një gjymtyrë në allçi, me mbajtëse apo protezë,

 • jeni të ekspozuar ndaj lagështisë dhe temperaturave të larta,

 • përdorni veshje dhe këpucë shumë të ngushta,

 • jeni në regjim shtrati për një kohë të gjatë.

Miliaria shfaqet më shpesh gjatë muajve të verës ose te njerëzit që bëjnë shumë sport. Foshnjat preken shpesh nga intertrigo për shkak të tuleve, qafës së shkurtër dhe qëndrimit të mbledhur - megjithëse të adhurueshme, palat e lëkurës së foshnjave janë ideale për mbledhjen e lagështisë, prandaj është e rëndësishme të pastrohen rregullisht. 

Simptomat e miliarisë

Miliaria nis si një skuqje ose si puçra apo pika të vogla në palat e lëkurës. Më pas, mund të keni simptoma si:

 • skuqje me luspa në periferi

 • thumbim të lëkurës,

 • djegie të lëkurës,

 • çarje të lëkurës (në hapësirën ndërmjet gishtave të duarve apo këmbëve),

 • flluska

Nëse nuk është infektuar, pjesa e skuqur e lëkurës është zakonisht simetrike. Ajo mund të shfaqet në të dyja anët e palave së lëkurës, nën të dy krahët ose nën të dy gjinjtë. Zona a skuqur mund të pësojë shpejt inflamacion dhe të petëzohet. Lëkura juaj mund të fillojë të çahet, të gjakoset, të rrjedhë dhe të krijojë kore, dhe zona përreth mund të bëhet me luspa.

Nëse zhvillohet një infeksion dytësor, i cili mund të shkaktohet nga bakteret, funget apo myku, miliaria inflamohet më shumë dhe mund të mbajë një erë shumë të keqe.

Sportiste femër me peshqir të bardhë rreth qafës, e cila mban një shishe uji dhe buzëqesh, e lumtur pas trajtimit të miliarisë me Canesten®

Trajtimi i miliarisë

Nëse keni miliari të shoqëruar me infeksion, duhet ta trajtoni atë me një medikament topikal (një medikament antimykotik që vendoset direkt në lëkurën tuaj). 

Canesten® ofron dy produkte të cilat përmbajnë përbërës aktiv të përshtatshëm, nëse vuani nga miliaria:

 • Zgjidhja dermatologjike e Canesten® është ideale për zonat paksa të fshehura. Ajo trajton infeksionin dhe ofron lehtësim të simptomave.

 • Canesten® 10mg/g krem është një trajtim që përmban një përbërës antimykotik për shfarosjen e infeksionit mykotik.

Freskojini zonat e infektuara dhe mbajini ato të pastra dhe të thata për të shmangur miliarinë.

Nëse simptomat vazhdojnë duhet të shkoni te mjeku. Nëse kjo gjendje është shkaktuar nga mbipesha, mund t’ju duhet gjithashtu të kërkoni këshilla mbi mënyrat për të humbur peshë. Në rastet e infeksionit bakterial, mjeku mund t’ju rekomandojë një antibiotik oral.

Nëse jeni shtatzënë ose i/e moshuar, medikamentet kundër mykut mund të mos jenë të përshtatshme për ju. Mjeku juaj mund të rekomandojë një trajtim alternativ.

Një djalë i ri i duke buzëqeshur, me peshqir në ngjyrë jeshile të çelët rreth qafës, veshur me bluzë të bardhë, i lumtur pas trajtimit të miliarisë me Canesten®

 

 

Parandalimi i miliarisë

Mund të përpiqeni të ulni rrezikun e prekjes nga miliaria. Këshillat e mëposhtme mund t’ju vijnë në ndihmë:

 • Freskojeni lëkurën dhe mbajeni atë të thatë dhe të ajrosur.
 • Thajeni lëkurën me butësi në vend që ta fërkoni me peshqir. Fërkimi mund të dëmtojë lëkurën dhe të përhapë infeksionin.
 • Gjithmonë lani duart pas aplikimit të një trajtimi për të shmangur përhapjen e infeksionit.
 • Pastrojeni lëkurën butësisht dhe vendosni një krem hidratues ose krem mbrojtës të barrierës të lëkurës.
 • Përdorni sapunë dhe produkte të tjera lëkure pa aromë për të minimizuar acarimin.
 • Mos vishni rroba ose këpucë të ngushta që mund të ngushtojnë zonën e prekur. Nëse zona e prekur ndodhet te gishtat e këmbëve, vishni këpucë të hapura te gishtat.
 • Shmangni rrobat e ngushta që mund të fërkohen me lëkurën dhe zgjidhni copa natyrale (si pambuku) dhe jo me fije sintetike (si elastan dhe najlon), pasi këto të fundit zvogëlojnë sasinë e ajrit që arrin në lëkurë.

Mësoni më shumë rreth shëndetit intim

Grua e buzëqeshur e re me flokë kaçurrela, e veshur me një këmishë blu, e lumtur pas trajtimit të bajameve me Canesten

Kandidoza

Mësoni më shumë rreth shëndetit intim, simptomave, mënyrave të trajtimit dhe parandalimit të infeksioneve vaginale, të tilla si kandidoza.

LEXO MË SHUMË
Nënë e lumtur e re, e veshur me këmishë të bardhë dhe që mban beben e saj të qeshur

Kandidoza dhe shtatzënia

Mësoni gjithçka që duhet të dini për kandidozën gjatë shtatzënisë. Shihni mënyrën e shmangies dhe të parandalimit të zhvillimit të një infeksioni mykotik vaginal.

LEXO MË SHUMË
Djalë i ri buzagaz me bluzë ngjyrë gri, i lumtur pas trajtimit të kandidozës me Canesten®

Shkaqet dhe simptomat e kandidozës te meshkujt

Reduktoni rrezikun e zhvillimit të infeksionit mykotik – mësoni më shumë rreth simptomave të kandidozës te meshkujt, parandalimit dhe trajtimeve të infeksionit mykotik.

LEXO MË SHUMË
Grua e re aktive e veshur me majë tankesh dhe qëndron në pozë të fuqishme në një sfond me diell

Shëndeti vaginal: çfarë duhet të dini

Mësoni rreth shkaqeve dhe faktorëve të rrezikut të infeksioneve vaginale. Zbuloni cilat janë simptomat e këtyre infeksioneve dhe zbuloni këshilla për mënyrën e parandalimit të infeksioneve vaginale.

LEXO MË SHUMË
Grua e buzëqeshur e re me flokë të kuq, e veshur me një këmishë jeshile, e lumtur pas trajtimit të vaginozës bakteriale Canesten

Çfarë është BV?

Mësoni se çfarë është BV dhe cilat janë simptomat e vaginozës bakteriale. Ju mund të zbuloni se kush është më i prirur për të marrë këtë infeksion dhe cilat janë ndryshimet midis mëllenjës dhe BV. Në këtë artikull mund të gjeni gjithashtu këshilla se si të mjekoni BV dhe si të ndaloni përsëritjen e BV.

LEXO MË SHUMË
Grua me pantallona të shkurtra të veshura me atlete të bardha duke lidhur këpucën

Trajtimi dhe parandalimi i infeksioneve mykotike të lëkurës

Infeksionet mykotike të lëkurës janë një ndër problemet më të zakonshme të lëkurës. Zbuloni si të parandaloni përhapjen e tyre dhe si të merrni trajtimin e duhur antimykotik.

MËSO MË SHUMË
Grua me pantallona të shkurtra duke lidhur lidhëset e atleteve të bardha

Infeksioni mykotik i këmbëve

Merrni trajtimin më të përshtatshëm për infeksionin mykotik të këmbëve (tinea pedis). U thoni lamtumirë këmbëve dhe gishtave të këmbëve me ndjesi djegieje dhe kruarje duke zgjedhur kremin antimykotik Canesten®.

MËSO MË SHUMË
Burrë i buzëqeshur me bluzë të bardhë, i lumtur pas trajtimit me Canesten® të infeksionit mykotik të ijëve

Infeksioni mykotik i ijëve

Mësoni shkaqet e tinea cruris, i njohur si infeksioni mykotik i ijëve, zbuloni mënyrën e trajtimit dhe parandalimit të tij në jetën tuaj aktive.

MËSO MË SHUMË
Grua e buzëqeshur me bluzë të bardhë, e lumtur pas trajtimit të dermatofitozës me Canesten®

Dermatofitoza

Mësoni çfarë është dermatofitoza, e njohur me termin mjekësor tinea corporis, cilat janë shkaqet e saj dhe si të trajtoni kruarjen, lëkurën me luspa dhe skuqjet në formë unaze.

MËSO MË SHUMË
Burrë muskuloz me peshqir të bardhë rreth qafës, i lumtur pas trajtimit të puçrrave të vapës me Canesten®

Miliaria

Mësoni të dalloni simptomat e miliarisë, gjithashtu e njohur si puçrrat e vapës ose candida intertrigo dhe zbuloni trajtimin më të mirë antimykotik.

MËSO MË SHUMË