Fakte rreth kandidozës dhe shtatzënisë

I zakonshëm te femrat, infeksioni mykotik vaginal – i njohur gjithashtu si kandidozë – shkaktohet kryesisht nga myku Candida dhe prek 3 nga 4 gra gjatë jetës së tyre.1 Kandidoza, e cila shfaqet shpesh si pasojë e marrjes së barnave ose veshjeve jashtëzakonisht të ngushta, mund të shfaqet te gratë shtatzëna për shkak të ndryshime të shpejta që prekin trupat e tyre. Çekuilibrimet hormonale, dhe sidomos niveli tejet i lartë i estrogjenit, shtojnë gjasat e zhvillimit të kandidozës vaginale. 

Nëse infektoheni me kandidozë gjatë shtatzënisë ose gjatë kohës që përpiqeni për një fëmijë, nuk duhet të shqetësoheni. Ja disa fakte rreth kandidozës që çdo nënë e ardhshme duhet t'i dijë:

  • Megjithëse mund të shkaktojë shqetësime apo dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale, kandidoza nuk ju pengon të mbeteni shtatzënë

  • Në bazë të evidencave, kandidoza nuk e dëmton foshnjën e palindur

  • Nëse transmetohet gjatë lindjes, kandidoza te bebet është zakonisht e padëmshme dhe e lehtë për t'u identifikuar dhe trajtuar

Shmangia dhe trajtimi i kandidozës gjatë shtatzënisë

Ekzistojnë disa hapa parandalues që çdo grua shtatzënë duhet të ndërmarrë për të reduktuar rrezikun e zhvillimit të kandidozës gjatë shtatzënisë. Ato janë të thjeshta, praktike dhe efikase në parandalimin e infeksionit mykotik vaginal. Higjiena e duhur, të brendshmet e pambukta dhe respiruese si dhe kontrollet e rregullta te gjinekologu janë disa nga faktorët që ju ndihmojnë të reduktoni rrezikun nga kandidoza. 

Megjithatë, nëse prekeni gjithsesi nga një infeksion mykotik, konsultohuni fillimisht me gjinekologun përpara nisjes së çfarëdolloj trajtimi. Trajtimet për kandidozën përfshijnë zakonisht rekomandimin e tabletave ose kremrave anti mykotikë.

Duke qenë se parandalimi është më mirë se kurimi, ja disa këshilla që ju vijnë në ndihmë për parandalimin e kandidozës:

  • Vishni pambuk dhe të brendshme të ajrosura, jo shumë të ngushta

  • Siguroni higjienën e duhur, por shmangni banjat shkumuese dhe përdorimin e sapunëve apo produkteve të kujdesit personal me kimikate të forta përreth vaginës

  • Mos i praktikoni dushet vaginale pasi ato mund të shtojnë rrezikun e irritimit vaginal dhe mund të çrregullojnë ekuilibrin e vaginës

  • Ndërrojini të brendshmet çdo ditë dhe lajini me ujë të nxehtë

  • Fshihuni në drejtim para-pas për të shmangur kalimin e baktereve në vaginë

1.    Gonçalves B, Ferreira C, Alves CT, Henriques M, Azeredo J, Silva S. Vulvovaginal candidiasis: epidemiology, microbiology and risk factors. Crit Rev Microbiol. 2016;42(6):905-927.oi:10.3109/1040841X.2015.1091805

Artikuj të ngjashëm

Grua e buzëqeshur e re me flokë kaçurrela, e veshur me një këmishë blu, e lumtur pas trajtimit të bajameve me Canesten

Kandidoza

Mësoni më shumë rreth shëndetit intim, simptomave, mënyrave të trajtimit dhe parandalimit të infeksioneve vaginale, të tilla si kandidoza.

LEXO MË SHUMË
Nënë e lumtur e re, e veshur me këmishë të bardhë dhe që mban beben e saj të qeshur

Kandidoza dhe shtatzënia

Mësoni gjithçka që duhet të dini për kandidozën gjatë shtatzënisë. Shihni mënyrën e shmangies dhe të parandalimit të zhvillimit të një infeksioni mykotik vaginal.

LEXO MË SHUMË
Djalë i ri buzagaz me bluzë ngjyrë gri, i lumtur pas trajtimit të kandidozës me Canesten®

Shkaqet dhe simptomat e kandidozës te meshkujt

Reduktoni rrezikun e zhvillimit të infeksionit mykotik – mësoni më shumë rreth simptomave të kandidozës te meshkujt, parandalimit dhe trajtimeve të infeksionit mykotik.

LEXO MË SHUMË
Grua e re aktive e veshur me majë tankesh dhe qëndron në pozë të fuqishme në një sfond me diell

Shëndeti vaginal: çfarë duhet të dini

Mësoni rreth shkaqeve dhe faktorëve të rrezikut të infeksioneve vaginale. Zbuloni cilat janë simptomat e këtyre infeksioneve dhe zbuloni këshilla për mënyrën e parandalimit të infeksioneve vaginale.

LEXO MË SHUMË
Grua me pantallona të shkurtra të veshura me atlete të bardha duke lidhur këpucën

Trajtimi dhe parandalimi i infeksioneve mykotike të lëkurës

Infeksionet mykotike të lëkurës janë një ndër problemet më të zakonshme të lëkurës. Zbuloni si të parandaloni përhapjen e tyre dhe si të merrni trajtimin e duhur antimykotik.

MËSO MË SHUMË
Grua me pantallona të shkurtra duke lidhur lidhëset e atleteve të bardha

Infeksioni mykotik i këmbëve

Merrni trajtimin më të përshtatshëm për infeksionin mykotik të këmbëve (tinea pedis). U thoni lamtumirë këmbëve dhe gishtave të këmbëve me ndjesi djegieje dhe kruarje duke zgjedhur kremin antimykotik Canesten®.

MËSO MË SHUMË
Burrë i buzëqeshur me bluzë të bardhë, i lumtur pas trajtimit me Canesten® të infeksionit mykotik të ijëve

Infeksioni mykotik i ijëve

Mësoni shkaqet e tinea cruris, i njohur si infeksioni mykotik i ijëve, zbuloni mënyrën e trajtimit dhe parandalimit të tij në jetën tuaj aktive.

MËSO MË SHUMË
Grua e buzëqeshur me bluzë të bardhë, e lumtur pas trajtimit të dermatofitozës me Canesten®

Dermatofitoza

Mësoni çfarë është dermatofitoza, e njohur me termin mjekësor tinea corporis, cilat janë shkaqet e saj dhe si të trajtoni kruarjen, lëkurën me luspa dhe skuqjet në formë unaze.

MËSO MË SHUMË
Burrë muskuloz me peshqir të bardhë rreth qafës, i lumtur pas trajtimit të puçrrave të vapës me Canesten®

Miliaria

Mësoni të dalloni simptomat e miliarisë, gjithashtu e njohur si puçrrat e vapës ose candida intertrigo dhe zbuloni trajtimin më të mirë antimykotik.

MËSO MË SHUMË