Sëmundjet e organeve gjenitale: nga se duhet të bëjmë kujdes dhe pse

Shëndeti intim ndikon tek të gjitha gratë, por është një temë që ende nuk trajtohet mjaftueshëm. Mos harroni asnjëherë se nuk jeni vetëm dhe se shëndeti juaj intim nuk duhet t'ju bëjë të ndiheni në siklet. Sëmundjet vaginale si kandidoza janë të lehta për t'u trajtuar, ndërkohë që nëse lihen të patrajtuara mund të shkaktojnë shqetësime. Për këtë arsye rekomandohet gjithmonë që të kujdeseni mirë për zonat tuaja intime si dhe të kërkoni një konsultë mjekësore sa herë që ndjeni ndonjë shqetësim.

Arsyeja se pse rekomandohet kujdes i veçantë për zonat intime është se vagina është një mjedis tepër i prirur për zhvillimin e mikrobeve. ekuilibri i vaginës është i ndryshëm nga ai në pjesët e tjera të trupit, prandaj niveli i tij mund të pësojë çrregullime edhe nga përdorimi i sapunëve të fortë. 

Infeksionet e organeve gjenitale mund të fillojnë me kruarje midis këmbëve ose me sekrecione të pazakonta dhe zakonisht me erë. Nëse i vëreni këto simptoma, kini parasysh se nuk është mirë t'i mbani të fshehura me shpresën se do të zhduken vetvetiu. Mos u stresoni pasi këto sëmundje janë të zakonshme dhe zakonisht të lehta për t'u trajtuar, por është gjithmonë e këshillueshme që herën e parë qe vëreni diçka të pazakontë të kërkoni ndihmën e gjinekologut.

Nëse nuk e njihni mirë trupin tuaj, mund ta keni të vështirë të dalloni nëse kanë ndryshuar sekrecionet vaginale. Mund të mendoni edhe se vetë fakti që keni sekrecione është shenjë infeksioni. Megjithatë, sekrecionet e zakonshme (të qarta ose të bardha) janë një shenjë normale që tregon se vagina juaj është e shëndetshme. Trupi juaj prodhon sekrecione në mënyrë që vagina të mund të vetëpastrohet dhe të vetëlubrifikohet. Nga ana tjetër, sekrecionet me erë të ndryshme në ngjyrë mund të jenë tregues i një infeksioni. 

Shkaqet dhe faktorët nxitës të infeksioneve vaginale

Përse duhet ta keni nën kontroll shëndetin vaginal

Pasojat fizike dhe psikologjike të mostrajtimit të infeksioneve vaginale mund të jenë të shumta. Shumë gra i vërejn pasojat në mirëqenien e tyre psikologjike si dhe në marrëdhënien e tyre. Për më tepër, infeksionet e patrajtuara gjenitale mund të kenë gjithashtu ndikim edhe në shëndetin tuaj të përgjithshëm. Prandaj, mos përdorni metodën “të presim e të shohim”, por veproni në mënyrë që të ktheheni sa më parë në normalitetin tuaj.

Vajzë e re me flokë të errët e veshur me bluzë të kuqe, me qëndrim dhe buzëqeshje plot vetëbesim

Si mund të parandaloni shfaqjen e infeksioneve? 

Ka mënyra të thjeshta që mund t’ju ndihmojnë të parandaloni shfaqjen dhe rishfaqjen e infeksioneve gjenitale. Higjiena e rregullt dhe e duhur e zonave tuaja intime mund të mbajn nën kontroll bakteret e mira. Ju duhet të laheni çdo ditë me sapun të butë dhe pa aromë. Pasi të laheni, nuk duhet të harroni të thani mirë zonat tuaja intime. 

Një mënyrë tjetër që ju ndihmon të reduktoni infeksionet është të vishni të brendshme me shtresë pambuku dhe material përthithës. Ky lloj materiali ndihmon ajrosjen dhe ju ndihmon të mbani të thatë zonën e organeve gjenitale. 

Higjiena duhet të mbahet parasysh edhe gjatë kryerjes së marrëdhënieve seksuale.  Sigurohuni që të urinoni pas kryerjes së marrëdhënies seksuale. Kjo masë paraprake ndihmon në largimin e çdo bakteri që mund të ketë hyrë në uretër (tubi që lidh fshikëzën e urinës me pjesën pak më sipër se hyrja e vaginës) duke ndihmuar në parandalimin e cistitit.

Për të shmangur infeksionet vaginale duhet të keni gjithashtu parasysh:

Kujdesi i veçantë për zonën vaginale është tepër i rëndësishëm.

Artikuj të ngjashëm

Grua e buzëqeshur e re me flokë kaçurrela, e veshur me një këmishë blu, e lumtur pas trajtimit të bajameve me Canesten

Kandidoza

Mësoni më shumë rreth shëndetit intim, simptomave, mënyrave të trajtimit dhe parandalimit të infeksioneve vaginale, të tilla si kandidoza.

LEXO MË SHUMË
Nënë e lumtur e re, e veshur me këmishë të bardhë dhe që mban beben e saj të qeshur

Kandidoza dhe shtatzënia

Mësoni gjithçka që duhet të dini për kandidozën gjatë shtatzënisë. Shihni mënyrën e shmangies dhe të parandalimit të zhvillimit të një infeksioni mykotik vaginal.

LEXO MË SHUMË
Djalë i ri buzagaz me bluzë ngjyrë gri, i lumtur pas trajtimit të kandidozës me Canesten®

Shkaqet dhe simptomat e kandidozës te meshkujt

Reduktoni rrezikun e zhvillimit të infeksionit mykotik – mësoni më shumë rreth simptomave të kandidozës te meshkujt, parandalimit dhe trajtimeve të infeksionit mykotik.

LEXO MË SHUMË
Grua e re aktive e veshur me majë tankesh dhe qëndron në pozë të fuqishme në një sfond me diell

Shëndeti vaginal: çfarë duhet të dini

Mësoni rreth shkaqeve dhe faktorëve të rrezikut të infeksioneve vaginale. Zbuloni cilat janë simptomat e këtyre infeksioneve dhe zbuloni këshilla për mënyrën e parandalimit të infeksioneve vaginale.

LEXO MË SHUMË
Grua me pantallona të shkurtra të veshura me atlete të bardha duke lidhur këpucën

Trajtimi dhe parandalimi i infeksioneve mykotike të lëkurës

Infeksionet mykotike të lëkurës janë një ndër problemet më të zakonshme të lëkurës. Zbuloni si të parandaloni përhapjen e tyre dhe si të merrni trajtimin e duhur antimykotik.

MËSO MË SHUMË
Grua me pantallona të shkurtra duke lidhur lidhëset e atleteve të bardha

Infeksioni mykotik i këmbëve

Merrni trajtimin më të përshtatshëm për infeksionin mykotik të këmbëve (tinea pedis). U thoni lamtumirë këmbëve dhe gishtave të këmbëve me ndjesi djegieje dhe kruarje duke zgjedhur kremin antimykotik Canesten®.

MËSO MË SHUMË
Burrë i buzëqeshur me bluzë të bardhë, i lumtur pas trajtimit me Canesten® të infeksionit mykotik të ijëve

Infeksioni mykotik i ijëve

Mësoni shkaqet e tinea cruris, i njohur si infeksioni mykotik i ijëve, zbuloni mënyrën e trajtimit dhe parandalimit të tij në jetën tuaj aktive.

MËSO MË SHUMË
Grua e buzëqeshur me bluzë të bardhë, e lumtur pas trajtimit të dermatofitozës me Canesten®

Dermatofitoza

Mësoni çfarë është dermatofitoza, e njohur me termin mjekësor tinea corporis, cilat janë shkaqet e saj dhe si të trajtoni kruarjen, lëkurën me luspa dhe skuqjet në formë unaze.

MËSO MË SHUMË
Burrë muskuloz me peshqir të bardhë rreth qafës, i lumtur pas trajtimit të puçrrave të vapës me Canesten®

Miliaria

Mësoni të dalloni simptomat e miliarisë, gjithashtu e njohur si puçrrat e vapës ose candida intertrigo dhe zbuloni trajtimin më të mirë antimykotik.

MËSO MË SHUMË